شما اینجا هستید
اجتماعی » مطالبه گری از محیط زیست برای کنوکارپوس

امیر دورفرد شهروند نمونه خوزستانی است که بارها به پاس تلاش هایی که در راستای حفظ حقوق شهروندی داشته از او تجلیل کرده اند؛ برخی حتی او را پدر حقوق شهروندی و محیط زیست خوزستان نامیده اند.

گزارش جنوب؛ امیر دورفرد در نخستین گردهمایی سراسری مدیریت جهادی به عنوان شهروند نمونه جهادی کشور برگزیده شده بود و تاکنون بیش از هشت هزار درخت و نهال کاشته است.

این شهروند نمونه با دعوت از اساتید دانشگاه و مدیرکل محیط زیست خوزستان به بررسی ابعاد متهم کردن درخت کنوکارپوس برای تنگی تنفسی شهروندان اهوازی در یک فضای صمیمانه پرداخت.

امیر دورفرد در دیدار صمیمی با مدیرکل محیط زیست خوزستان اظهار کرد: جاده های زیادی را درست و کوه های زیادی را نیز بریده ام ولی به خاطر عشق به فضای سبز کاشت درخت در اهواز را با درخت کُنار از منطقه سی متری شروع و تا منطقه فرهنگ شهر رسیدم.

این شهروند نمونه با اشاره به کاشت بیش از هشت هزار درخت و نهال ادامه می دهد: بعد از درخت کُنار درخت کنوکارپوس آمد و این درخت را نیز در شهر کاشتم؛ کنوکارپوس هیچ گونه مشکلی ندارد ولی همه این درختان را بریدند و خیلی از این درختان را به ذغال تبدیل کردند.

وی با اشاره به اینکه نسبت به مردم احساس مسئولیت دارم چون این شهر آلوده نیاز به فضای سبز دارد، تصریح کرد: برای پیشگیری از آلودگی ها باید نسبت به توسعه فضای سبز اقدام کنیم؛ همچنین باید برای درختکاری فرهنگ سازی کنیم و مردم به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

دورفرد که معتقد است کنوکارپوس برای انسان مفید است و اگر همه بدانند اجازه نابودی این درخت را نمی دهند، گفت: ولی متأسفانه گوش شنوایی برای این موضوع نیست و همه کمر همت به نابودی این درخت بسته اند.

شهروند نمونه خوزستانی با اشاره به اینکه کنوکارپوس باید ۷۰ تا ۸۰ سانت پایین تر از خاک کاشته شود، با انجام این کار دیگر درخت به تأسیسات آسیبی نمی رساند، اضافه کرد: درخت کنوکارپوس خیلی زود رشد پیدا می کند و برای توسعه فضای سبز شهری خیلی مفید است.

دورفرد با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ سال است که این درخت در کشور عربستان صعودی و دیگر کشورهای عربی کاشته و حتی در آمریکا نیز جنگلی از این درخت وجود دارد، طرح سؤال کرد: چرا دیگر کشورها یا حتی دیگر شهرهای خوزستان با این درخت به مشکل برنمی خورند ولی در اهواز باید اینطور شود؟

وی گلایه کرد: شهر یزد که آب ندارد و از چاه و قنات آب مورد نیاز را تأمین می کند ولی سرانه فضای سبز آنها خیلی بالاتر از اهواز است ولی بانویی از تهران برای خوزستان نسخه پیچی می کند که کنوکارپوس خوب نیست، این در حالی است که دانشگاه قدیمی علوم پزشکی را در اهواز داریم.

این شهروند نمونه خوزستانی با انتقاد از تبلیغات منفی برای بد بودن درخت کنوکارپوس گفت: به مبلغ بد بودن این درخت گفتم اگر کنوکارپوس سمی است من ۱۵ برگ از این درخت را شسته و می خورم آیا باید بمیرم ولی وی در کمال تعجب به من گفت بله ولی در دراز مدت می میرید.

دورفرد یادآور شد: من گریه کردم و برای این درختان اشک ریختم؛ نمی دانم چطور می توان از مزایای این درخت برای مردم گفت یا آنها را از نداشتن معایب این درخت مطلع کرد.

شهروند نمونه خوزستانی با طرح این سوال که چرا به دنبال مشکل فاضلاب، گازهای همراه سوخت نفت، دفع زباله و یا رودخانه کارون نمی گویند؟ بیان کرد: فاضلاب مرتب به رودخانه کارون سرازیر می شود بعد برخی افراد قصد دارند تا همین چند درخت موجود در شهر را هم از شهروندان بگیرند.

او با قرائت بیت شعری فی البداهه از خودش “هرکه فریاد کشیدم کس به دادم نرسید، عاقبت عمر درختان به پایان رسید” به صحبت هایش پایان داد.

نوراله معلمی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران و استاد دانشکده کشاورزی این دانشگاه نیز در این دیدار صمیمی عنوان کرد: در مورد اهمیت درخت همه خوب می دانند که درخت حکم ریه تنفسی انسان را دارد؛ همانطور که خون هنگام ورود به بدن باید در شُش ها تصفیه شوند، درختان هم شُش های جامعه هستند که برای تصفیه هوا باید از آن استفاده کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران با اشاره به اینکه درختان برای شادابی مردم هم اثرگذار هستند، ادامه داد: این درخت هم مانند سایر درختان علاوه بر تأثیرگذاری در تولید اکسیژن نسبت به تزریق شادی، نشاط و شادابی نیز مؤثر است.

معلمی با اشاره به اینکه هنگام پیاده سازی مطالعات برای طرح جامع فضای سبز شهر اهواز یکی از ایرادات عدم توسعه فضای سبز در این شهر همسو با دیگر بخش ها بود، گفت: در گذشته فضای سبز اطراف شهر اهواز باعث خنک شدن هوای شهر می شد و هوای اهواز بسیار مطلوب بود ولی سال ۶۹ که گروهی از دانشجویان اصفهان برای بازدید از اهواز آمدند، در دانشکده کشاورزی گفتند چرا این شهر خشک و برهوت است و فضای سبزی ندارد.

وی با طرح این سؤال که وقتی ریه نباشد آدم چطور نفس می کشد، گفت: حالا که شهر جلوه ای پیدا کرده و از برهوتی درآمده به دنبال از بین رفتن آن هستیم و این جای تأسف دارد؛ ۶۰ درصد فضای شهر اهواز کنوکارپوس است و اگر آن را حذف کنیم آسیب بزرگی به شهر می رسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران با بیان اینکه گردافشانی درخت شایعاتی بیش نیست و سمی بودن آن نیز حرف درستی نیست، ادامه داد: این درخت اتفاقا بازدم دارد چون وقتی جذب co2 دارد مگر می شود اکسیژن پس ندهد؟

معلمی عنوان کرد: درختان برای شهر مثل کولر آبی هستند و اگر این درختان حذف شود، چیزی از شهر اهواز باقی نمی ماند؛ کار باید به صورت مستند و علمی باشد و نمی توان به صورت غیرعلمی حرف زد.

وی با اشاره به اینکه تنها مشکل کنوکارپوس فقط ریشه آن است، اضافه کرد: هر موجود و جانداری یک سری مزایا دارد و قطعا بدون معایب نیست ولی نمی توان تنها به خاطر یک ریشه این درخت را از فضای سبز شهر اهواز حذف کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه تحقیقات انجام شده روی برگ درخت کنوکارپوس نشان می دهد که ضدسرطان است و اصلا هم سمی نیست، گلایه کرد: نماینده شهر، سخنگوی دولت و دیگر مسئولان بدون اطلاع اینقدر به شایعات دامن می زنند و در دل مردم هراس ایجاد می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران در پایان اظهار کرد: همیشه دود سیاهی بالای کریت کمپ هست و می گویند که ایستادن مطلقا ممنوع و یعنی گازی از فلزها بیرون می آید که اگر کسی بایستد شاید حتی بمیرد؛ همچنین زباله ها و نیشکر در این شهر سوخته می شود، فلرهای گازی هم داریم ولی چرا تمام تقصیر را گردن درخت کنوکارپوس می اندازند.

مهرانگیز چهرازی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه درخت کنوکارپوس مزایای بسیاری دارد و تنها عیب آن نیز ریشه درخت است، بیان کرد: این درخت باعث افزایش سرانه فضای سبز اهواز به ۱۴ مترمربع شده که اگر حذف شود به سه متر کاهش پیدا می کند.

وی افزود: سرانه فضای سبز قطعا رابطه مستقیم با سلامتی شهروندان دارد، با توجه به شرایط آب و هوایی و همچنین گرد و غبارهایی که در استان با آن دست به گریبان هستیم و هنوز کنترل نشده باید سرانه فضای سبز اهواز را به ۵۰ مترمربع افزایش دهیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: استاندارد سرانه فضای سبز بین ۱۲ تا ۳۰ مترمربع است ولی برای شرایط آب و هوایی اهواز باید ۵۰ متر باشد؛ اگر این سرانه فضای سبز را از بین ببریم دیگر سلامتی مردم به خطر می افتد.

چهرازی یادآور شد: درخت کنوکارپوس مقاوم به شوری و همچنین خشکی است که با توجه به کمبود آب و افزایش شوری آب برای این استان خیلی مفید است.

وی عنوان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی در اهواز و استان خوزستان این گیاه می تواند سازگاری لازم را داشته باشد و سرانه فضای سبز اهواز را افزایش دهد و به دلیل رشد خوب این گیاه در عین حال به عنوان یک درختچه قابل فرم پذیری است؛ زیبایی در سطح شهر نیز به خاطر این درخت است و هر درختی این قابلیت فرم دهی را ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: از مزایای دیگر این درخت می توان به برگ های زیاد و پهن آن اشاره کرد که به دلیل چسبندگی سطح برگ ها آلودگی محیطی و گرد و غبار موجود در فضا را به خود می گیرد.

چهرازی اضافه کرد: در دانشکده کشاورزی بررسی کردیم که گرد و غبارها حاوی اسپورهای قارچ هستند و با ورود به ریه ایجاد حساسیت و مشکل تنفسی می کند و بسیاری از مردم با مشکلات ریوی روبرو شده اند ولی این درختان به خاطر تعداد برگ های زیاد و چسبندگی آنها آلودگی را به خود می گیرند.

وی تصریح کرد: با بررسی های مختلف برای گیاه پالا بودن این درخت نیز آزمایشاتی را انجام دادیم و داده های آن را در فرمول استاندارد بارگزاری کردیم؛ مشخص شد که در خاک های آلوده نفتی نیز آلودگی نفتی را جذب و خاک را از این آلودگی ها پاک می کند و خودش زنده می ماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه بسیاری از گیاهان این قابلیت را ندارند و اصلا در خاک آلوده رشد نمی کنند، ادامه داد: طی آزمایشاتی این گیاه را با کنوکارپوس های پارک ماهشهر مقایسه کردیم و مشخص شد که نسبت به آلودگی های نفتی آن هم در ناحیه صنعتی ماهشهر نیز مقاوم است.

چهرازی با اشاره به اینکه برای سمی بودن کنوکارپوس نیز بررسی هایی انجام دادیم، اظهار کرد: طی برگزاری یک سمینار در تهران گفتند که دانه های گرده باعث آلودگی می شود و معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور با طرح پرسش که بیشترین درخت شهر اهواز کدام است وقتی گفتند که درخت کنوکارپوس بنابراین اعلام کرد که همه آن درختان را قطع کنید.

وی اضافه کرد: به آنها اعلام کردیم قبل از اینکه گناه این گیاه ثابت نشده سر کنوکارپوس را نبرید؛ برای چاره اندیشی کوتاه مدت این اتهام گفتیم که حداقل درختان را هرس کنیم و اگر سال بعد مراجعه کننده ای نبود آن وقت درختان را قطع کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز خبر داد: سال دوم که ۹۰ درصد درختان هرس شده بود، میزان مراجعه کنندگان دو برابر شد؛ این درحالی است که ۱۰ درصد باقیمانده درختان هرس نشده نیز بیرون شهر بوده اند.

چهرازی با اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده هیچ ماده سمی در این درخت وجود ندارد، گفت: در بسیاری از نقاط دنیا از برگ های این درخت برای دودی کردن ماهی و گوشت به منظور نگهداری آنها استفاده می کنند.

وی با اشاره به مزایای بسیار این درخت بیان کرد: همه جا تنها حرف مزایای کنوکارپوس مطرح می شود و تنها جایی که این درخت را زیر سؤال بردند، شهر اهواز است که همه این اتهام ها بدون مطالعه صورت گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه جذب فلزات سنگین خاک یکی دیگر از مزایای این درخت است، ادامه داد: هنوز هیچ تحقیقی برای حساسیت زا بودن دانه های گرده این درخت صورت نگرفته و علوم پزشکی باید با آزمایش روی افراد حساس نسبت به حساسیت زا بودن دانه های گرده این درخت تحقیق کند.

چهرازی یادآور شد: یک مقاله در پاکستان منتشر شد که بر اساس جدول موجود در آن بیش از پنج هزار نوع دانه های گرده وجود داشت ولی از کنوکارپوس تنها پنج نمونه در جدول مورد آزمایش قرار گرفته بود، در حالی که از برخی گونه ها حتی بالای ۲۵۰ نمونه آزمایش گرفتند.

وی در پایان گفت: در این ماه که کمترین میزان دانه های گرده کنوکارپوس وجود دارد باز هم بیش از چهار هزار بیمار تنفسی به بیمارستان ها مراجعه کردند که این دلیل روشنی بر مقصر نبودن درخت کنوکارپوس است.

محمدجواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در این دیدار بیان کرد: در حال حاضر نظری بر قطع درخت نیست و نظر بر هرس کردن این درخت است آن هم به خاطر گرده افشانی که در پاییز و آبان ماه دارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر موضوع ریشه درخت معضل اهواز مطرح نشده ادامه داد: در شهر اهواز مشکل خاصی با ریشه درخت نداریم و شاید به صورت موردی باعث آسیب دیدن معابر شده و یا سطح آسفالت و پیاده رو را تخریب کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: موضوع کنوکارپوس و اثرات آن بر روی اندام های تنفسی در حال حاضر حل نشدنی است و علامت سؤال های بسیاری دارد که آیا به تنهایی اثر دارد و یا با عامل یا عوامل دیگری اثر می گذارد.

اشرفی یادآور شد: دکتر ابول نژاد رئیس دانشکده علوم پزشکی شوشتر می گوید که سه سال پیش نمونه هایی از برگ کنوکارپوسو را به بلژیک ارسال و از آن عصاره گیری کردند، در نتیجه مشخص شد که گرده های آن روی اندام های تنفسی اثر سوء دارد و یکی از اثرگذارترین عوامل که باعث نگاه منفی به این درخت شده همین آزمایش است.

وی طرح سؤال کرد: جمعیت شهری خوزستان دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است که عملا با درخت کنوکارپوس مواجه هستند ولی چرا فقط یک درصد این آمار دچار مشکل می شوند؟ و اینکه آیا وجود مشکل تنفسی به خاطر همین درخت و عامل است یا نه با عوامل دیگر منجر به مشکل می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار کرد: چرا در شهرهای شمالی خوزستان گزارش حمله تنفسی را نداشتیم و مثلا مراجعه دو نفر در یک شهر را نمی توان به درخت کنوکارپوس نسبت داد؛ به نظر می رسد که در کنار کنوکارپوس یک عامل دیگر هم باید باشد که منجر به تنگی تنفس شده است.

اشرفی یادآور شد: دکتر ابول نژاد گفت که در این مقطع زمانی باید گفت گرده های کنوکارپوس با ترکیب شدن با یک عامل دیگر باعث تنگی تنفسی می شود.

وی در پایان با تأکید بر لزوم تکمیل تحقیقات در خصوص عوامل تأثیرگذار بر تنگی تنفسی پاییزه و نقش درخت کنوکارپوس یا عاملی که با آن ترکیب می شود، گفت: در استان همیشه شورای سلامت از مرداد ماه به شهرداری های استان ابلاغ می کنند که این درختان تا قسمت گل دهی گیاه تا پایان شهریور باید هرس شوند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گزارش جنوب | امانت، صحت و دقت در گزارش