شما اینجا هستید
خوزستان » موفقیت طرح های تحقیقاتی آبیاری بارانی و قطره ای در مزارع نیشکر موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اظهار داشت: به منظور بهبود مدیریت آبیاری مزارع نیشکر، طرح آبیاری بارانی و قطره ای در مزارع نیشکر واقع در ایستگاه تحقیقاتی شماره یک موسسه تحقیقات در حال اجراست.

گزارش جنوب؛ دکتر عبدعلی ناصری امروز یکشنبه ۲۹ تیرماه ۹۹ در بازدید از طرح آبیاری بارانی و قطره ای در مزارع نیشکر واقع در ایستگاه تحقیقاتی شماره یک موسسه تحقیقات، گفت: طرح آبیاری بارانی و قطره ای در مزارع نیشکر به عنوان یکی از سیستم های مدرن آبیاری در جهان به شمار می رود که موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود.

ناصری با مثبت خواندن نتایج طرح های آزمایشی قطره ای و بارانی، تاکید کرد: چنانچه نتایج این طرح ‌ها تا پایان به همین صورت ادامه یابد می‌ توان از این سیستم آبیاری در دو کشت و صنعت شمالی و جنوبی هر کدام به مساحت ۲۵ هکتار به اجرا درآورد.

وی با اشاره به اجرای طرح های آزمایشی آبیاری در مزارع نیشکر بیان کرد: در کنار سیستم آبیاری بارانی، آبیاری قطره ای زیرسطحی نیز در مزارع نیشکر در دست بررسی است و طرح مطالعاتی عملکرد این نوع سیستم آبیاری بر روی محصول در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ادامه افزود: طرح های تحقیقاتی متعددی در حوزه آبیاری در مزارع نیشکر با هدف مدیریت مصرف بهینه آب انجام شده است.

ناصری با بیان اینکه صرفه جویی در مصرف آب و افزایش راندمان محصول سر لوحه ی برنامه های اصلی شرکت توسعه نیشکر است، گفت: اجرای طرح های تحقیقاتی مدیریت آبیاری در مزارع نیشکر، ضرورتی مهم و اساسی است.

وی در پایان تصریح کرد: طرح آبیاری بارانی خطی برای اولین بار در اراضی توسعه نیشکر در جنوب اهواز به اجرا در آمده که پس از پایش، جمع آوری و تحلیل داده ها، نتایج جهت بهره برداری علمی و کاربردی در مدیریت مصرف آب به کار گرفته خواهد شد.
با عنایت به اینکه ایشان از جمله متخصصین حوزه آب کشور می‌باشند اظهار امیدواری کردند که نتایج این طرح ها بتواند بهره وری آب در حوزه کشاورزی خصوصاً در زراعت نیشکر را به میزان قابل توجهی ارتقا بخشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گزارش جنوب | امانت، صحت و دقت در گزارش