شما اینجا هستید
اقتصادی » خوزستان نقطه عطف تولید و خودکفایی ۲ کالای استراتژیک کشور

تا کنون بیش ازیک میلیون و ۲۰۰هزار تن گندم با کیفیت از کشاورزان خوزستانی خریداری شده است

گزارش جنوب؛ مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت: با آغاز سال جدید و شروع فصل برداشت محصولات کاشت پائیزه کار بزرگی در استان خوزستان توسط اداره کل غله و سایر مباشرین خرید تضمینی آغاز گردید.

وی افزود: در حال حاضر توانستیم بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم و بیش از ۶۷ هزار تن دانه روغنی کلزا آن هم در شرایطی که استان روزهای بسیار سخت و خطرناک شیوع ویروس کرونا را تجربه می نمود، با موفقیت خریداری نمائیم.

وی با اشاره به اینکه روزهای آخر این پروسه بزرگ اقتصادی را دنبال می کنیم اظهار داشت: کار خرید تضمینی دو قلم از محصولات کشاورزی علاوه بر آثار ظاهری خودکفایی سالیانه باعث می شود تا حجم بزرگی از نقدینگی بجای اینکه بصورت ارز از کشور خارج شود در میان همین مردم بخصوص کشاورزان زحمت کش استان توزیع گردد و تبعات بسیار خوبی را در رونق سایر فعالیت های اقتصادی کشور ایفا نماید.

وی افزود: تا کنون قریب به ۶۲ هزار کشاورز در قالب ۱۹۸ هزار و ۶۰۱ محموله وارد شده به مراکز مجاز خرید تضمینی در این فعالیت بزرگ اقتصادی مشارک داشته اند که این موضوع می تواند نقطه عطفی برای تحول و شکوفایی اقتصادی استان و کشور قرار گیرد چرا که با روند رو به رشد تولید محصولات کشاورزی و افزایش بهروری می توان آینده ای بهتر و سرشار امید را برای مردم استان همچنین بهبود ذخایر غذایی کشور متصور باشیم.

خدارحم امیری زاده اظهارداشت ارزش ریالی دو محصول خریداری شده بیش از ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده که در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد مطالبات به حساب کشاورزان محترم واریز شده و از آنجا که پروسه خرید گندم و کلزا در کشور هنوز به انتها نرسیده است بزودی شاهد افزایش نقدینگی جهت پرداخت مانده مطالبات این قشر زحمت کش و مهم جامعه خواهیم بود.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خوزستان ضمن تاکید بر اهمیت خودکفایی در تولید محصولات گندم و کلزا بیان داشت: اگر گندم را به عنوان یک محصول غذایی استراتژیک نگاه کنیم بطور حتم مسئله خودکفایی بسیار حائز اهمیت و در شرایط فعلی یک اتفاق بزرگ به حساب خواهد آمد.

خدارحم امیری زاده گفت: همگیری ویروس کرونا در جهان باعث شده تا اقتصاد در بسیاری از کشورهای دنیا دچار یک خوددرگیری و آشفتگی شود و شکی نیست در آینده ای نه چندان دور آثار و تبعات این شرایط نامطلوب بهداشتی بر امنیت غذایی کشورها بصورت چشمگیری نمایان خواهد شد اما خوشبختانه با تدبیری که توسط دولت محترم و شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران برای ذخایر کالای استراتژیک طی ماه های اخیر صورت گرفته ان شااله تا پایان سال مردم غیور و ولایتمدار ایران هیچگونه دغدغه در خصوص تامین اقلام ضروری و کالاهای استراتژیک نخواهند داشت.

وی حفظ دستاورد خودکفایی در تولید گندم را یک ضرورت بی بدیل برای امنیت ملی دانسته و افزودند: حال که مسیر خودکفایی در گندم به نتایج بسیار خوبی دست یافته، می بایست گام های مثبتی برای تثبیت آن همچنین سرعت و رشد مسیر پیش رو برای تولید و بهروری دانه روغنی کلزا در پیش بگیریم چرا که چنین تدبیری ما را نسبت به حوادث و وقایع متفاوت آینده مصون می دارد.

امیری زاده در پایان آثاری نظیر رونق اقتصادی، عدم وابستگی به سایر کشورها، افزایش خودباوری، اشتغال و ازدواج جوانان، بهبود معیشت قشر عظیمی از جامعه را ماحصل خودکفایی در تولیدات محصولات کشاورزی بویژه گندم و کلزا دانست و تصریح کرد: هر کدام از این موارد می تواند دلیل محکمی برای تحقق و ادامه مسیر در پیش گرفته شده باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گزارش جنوب | امانت، صحت و دقت در گزارش