شما اینجا هستید
اقتصادی » گزارش ایران از وضعیت مبهم صادرات صیفی‌جات به عراق: صادرات محصولات کشاورزی در قرنطینه

بخش مهمی از بازار هدف محصولات صیفی کاران جنوب کشور، عراق است. بازاری که امسال به دلیل شرایط کرونایی روی آنها بسته است و همین باعث شده در بازار عرضه داخلی، قیمت‌های فروش حتی هزینه برداشت محصول را هم جبران نکند.

گزارش جنوب؛ شهلا عموری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی اهواز به «ایران» می‌گوید: کشاورزان خوزستانی همه ساله سیب زمینی، پیاز، کلم، کاهو، هندوانه، گوجه فرنگی و دیگر انواع سبزی را به عراق صادر می‌کنند ولی متأسفانه امسال گرفتار شرایط کرونایی شده ایم و مرز از طرف عراق بسته شده است.

به این دلیل نه تنها کشاورزانی که بخشی از محصول‌شان را به عراق صادر می‌کردند متحمل خسارت سنگین شده‌اند بلکه صدها کارگر در مرز بیکار شده‌اند. به عنوان مثال در مرز چزابه حدود یکهزار و ۲۰۰ کارگر بودند که به حمل و نقل و ترخیص کالا کمک می‌کردند ولی حالا با بسته شدن مرز آنها هم بیکار شده اند و معیشت خانواده شان با اخلال مواجه شده است .

وی می‌افزاید: در اسفندماه که مرزهای شلمچه و چزابه بسته شد ، اولویت نخست در همه نقاط کشور کنترل کرونا بود، اما پس از تعطیلات نوروزی، بسته ماندن مرز تأثیرات منفی خود را با رشد بیکاری در منطقه نشان داد به همین دلیل ما از همان روزها تلاش خود را برای بازگشایی مرزها البته با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی آغاز کردیم.

وی می‌افزاید: رایزنی‌هایی با سفارت عراق در تهران و وزارت امور خارجه خودمان انجام شده است و امیدواریم بزودی گشایشی در این مشکل ایجاد شود. به گفته عموری، طرف عراقی هفته گذشته اعلام کرده آمادگی دارد هفته‌ای یک روز هر یک از دو مرز خوزستان با عراق را بازگشایی کند اما عملاً چنین چیزی امکانپذیر نیست.

نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق می‌گوید: از یک طرف ما امکانات زیرساختی مانند سردخانه و انبار کافی در مرزهایمان برای نگهداری محصولات کشاورزی نداریم از سوی دیگر نمی توانیم کامیون‌ها را برای رد شدن از مرز دستچین کنیم چون نه عادلانه است و نه شدنی چون این حق همه صادرکنندگان؛ چه صادرکنندگان محصولات کشاورزی چه دیگر صادرکنندگان است که با شرایط یکسان محصول خود را از مرزهای شلمچه و چزابه به عراق صادر کنند.

از سوی دیگر موجب سنگین شدن ترافیک در پشت مرزها و بی نظمی می‌شود و خدای ناکرده می‌تواند به شیوع بیماری کرونا دامن بزند. وی اعتقاد دارد این مشکلی است که باید در سطح ملی و از سوی وزارت امور خارجه حل و فصل شود. البته وی تأکید می‌کند: خوزستان هیچ مشکلی برای شروع صادرات چه از طریق مرزهای چزابه و شلمچه و چه از طریق دریایی ندارد و زیرساخت‌های لازم برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی کنترل ویروس کرونا وجود دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گزارش جنوب | امانت، صحت و دقت در گزارش