شما اینجا هستید
اقتصادی » کاهش مبادلات تجاری از مرزهای خوزستان با عراق ریشه‌یابی شود

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با اشاره به باز بودن برخی از مرزهای کشور با عراق و انجام مبادلات تجاری گفت: دلیل کاهش صادرات از مرزهای خوزستان به کشور عراق باید بررسی شود تا مشخص شود که آیا تنها ویروس کرونا عامل بسته بودن مرزها و در نهایت کاهش مبادلات تجاری بوده یا دلیل دیگری دارد.

گزارش جنوب؛ امیر حسین نظری روز چهارشنبه در کارگروه صادرات غیر نفتی خوزستان با بیان این مطلب گفت : پیش از این بیشتر کالاهای مورد نیاز عراق به ویژه در بخش مواد غذایی از خوزستان تامین می‌شد اما اکنون صادرات از مرزهای خوزستان به عراق بسیار کاهش یافته است.

وی افزود: تمام کشورهای منطقه هم دچار ویروس کرونا هستند و باید مشخص شود که عامل اصلی جلوگیری از صادرات به این کشور از سوی مسوولان عراقی چیست.

نظری ادامه داد: اگر این روش ادامه یابد ممکن است بازار صادرات خوزستان در عراق در اختیار کشورهای دیگر قرار گیرد.

رییس سازمان صمت خوزستان بیان کرد: رایزنی بین بخش خصوصی و عراق می‌تواند تاثیرگذارتر از رایزنی مقامات دولتی با مسوولان عراقی برای تسهیل در تجارت و صادرات باشد.

معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان نیز در این جلسه گفت: میزان صادرات غیرنفتی از خوزستان در پارسال بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار بود که به لحاظ ارزشی نسبت به سال پیش از آن ۳۶ درصد رشد و به لحاظ وزنی چهار درصد کاهش داشته است.

عبدالرحمان ناصریان بیان کرد: از این میزان صادرات ۹ میلیارد دلار مربوط به صادرات کالا از خوزستان به کشور عراق بود.

وی با اشاره به اینکه رتبه خوزستان در بخش صادرات در کشور سوم است افزود: میزان هدفگذاری صادرات غیرنفتی پارسال برای خوزستان ۹.۳ میلیارد دلار بود که ۱.۷ میلیارد دلار بیش از میزان هدفگذاری محقق شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گزارش جنوب | امانت، صحت و دقت در گزارش