شما اینجا هستید
یادداشت » لطفا به تریاژ مراجعه کنید!!………..

لطفا به تریاژ مراجعه کنید!!………..

گزارش جنوب؛ شاید تا به حال در بخش اورژانس بیمارستان، فضای تریاژ را دیده باشید، اما ندانید در این اتاق چه کاری انجام می دهند و هدف از تریاژ چیست.

کلمه تریاژ یک واژه فرانسوی است که از واژه trier مشتق شده است. معنی این واژه هم به معنای جداسازی و تفکیک کردن است.

فکر می کنم با همین توضیح کوتاه باید تا حدودی با بخش تریاژ در بیمارستان ها آشنا شده باشیم و اینکه این بخش در بیمارستان چه کاربردی دارد

با توجه به افزایش جمعیت و شلوغ شدن مراکز بیمارستانی در شهرهای بزرگ قرارگیری بخشی به نام تریاژ در محیط های بیمارستانی کاملاً طبیعی به نظر می رسد.

در واقع بخش تریاژ، در محیط های اورژانس بیمارستان های شلوغ کاربرد دارد. زمانی که ظرفیت پذیرش بیماران اورژانسی، در حد توان مرکز نباشد، معمولاً از این بخش به منظور تفکیک بیماران اورژانسی استفاده می شود تا بیماران، بر اساس میزان خطری که تهدیدشان می کند، اولویت بندی شوند.

تاریخچه پیدایش تریاژ در بیمارستان ها به اوایل قرن نوزدهم و جنگ های ناپلئون بر می گردد. زمانی که رئیس جراحان ناپلئون به نام جین لاری “آمبولانس پرنده” را تشکیل داد و اولین سیستم اولویت بندی مصدومین را سازماندهی کرد.

اما شروع کار بخش تریاژ به صورت رسمی، به سال های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ میلادی و بحبوحه جنگ تمدن در ایالت متحده بر می گردد.

در جریان این جنگ پرستاری به نام “کلارا بارتون” کار هماهنگی مراقبت از بیماران و مصدومان جنگی را بر عهده داشت.

علی رغم عدم موافقت رهبران ارتش از حضور این زن در خط مقدم جنگ، به خدمت رسانی به سربازان اصرار ورزید و با پیگیری ها و تلاش های او روند تریاژ و اولویت بندی کردن سطح مصدومیت سربازان انجام شد.

تریاژ، روشی برای اولویت بندی مصدومان و بیماران است که طی آن بیماران را بر اساس شدت وخامت حال و صدمات وارده به منظور برخورداری از خدمات درمانی سطح بندی می کنند و با انتقال بیمار به بخش اورژانس تحت نظر پزشک بهترین خدمات درمانی ارائه می شود. در بیشتر بیمارستان ها در بدو ورود به بخش اورژانس، بیمار توسط یک پرستار مجرب تریاژ می شود.

ارائه خدمات در این واحد خصوصاً برای بیماران بدحالی که نیاز به اقدامات فوری درمانی دارند، بسیار حائز اهمیت است.

در واحد تریاژ سطح بندی بیماران به این صورت انجام می شود:

در سطح یک و دو بیمارانی قرار می گیرند که نیازمند اقدامات فوری درمانی هستند. بیماران فاقد علائم حیاتی که تنفس و نبض ندارند و نیاز به انجام احیای قلبی – ریوی دارند، مصدومان با خونریزی و شوک شدید، افراد دچار اغما، شکستگی لگن، ران، دنده ها، مهره ها و کسانیکه سوختگی شدید درجه سه همراه با اختلالات تنفسی دارند در این سطح قرار می گیرند و باید به سرعت تحت نظر پزشک اورژانس قرار گیرند.

بیماران سطح سه آنهایی هستند که دارای علائم حیاتی هستند و نیاز به اقدامات فوری درمانی ندارند، اما به دلیل مشکلاتی چون خونریزی خفیف یا سوختگی های وسیع درجه دو باید بستری شوند.

در سطح چهار، بیمارانی قرار می گیرند که نیاز به کنترل علائم حیاتی ندارند و در اورژانس فقط محتاج اقدامات درمانی سرپایی همچون انجام بخیه یا سونداژ هستند.

سطح پنجم هم بیمارانی سرپایی هستند که اغلب به دلیل سرماخوردگی یا بیماری های ویروسی به درمانگاه بیمارستان ارجاع داده می شوند.

به طور کلی هر مصدومی که قادر به راه رفتن و بلندشدن باشد با وجود آسیب های وارده برای رسیدگی و انتقال آنها فوریتی وجود ندارد، اما مصدومانی که قادر به راه رفتن و صحبت کردن نیستند باید به سرعت وضعیت تنفسی و گردش خون آنها مورد ارزیابی قرار گیرد. سیستم تریاژ در کودکان، مشابه تریاژ در بزرگسالان است.

توجه به این نکته ضروری است، افرادی که با مراجعه به اورژانس بیمارستان ها با تأخیر از خدمات درمانی بهره مند می شوند در گروه کسانی هستند که نیازمند اقدامات فوری درمانی نیستند. بنابراین ممکن است دقایق ویا ساعاتی را جهت دریافت خدمت مورد نظر معطل بمانند که لازم است در چنین شرایطی با صبر وتحمل منتظر دریافت خدمت مورد نظر بمانند.

ویژگی های پرستاران اتاق تریاژ

پرستارانی که در بخش تریاژ فعالیت دارند باید چند سال سابقه خدمات بالینی و فعالیت در اورژانس داشته و کلاس های آموزشی برای فعالیت در این واحد را طی کرده باشند. پرسنل بخش تریاژ باید در سنجش و ارزیابی علائم حیاتی و اولویت بندی بیماران سرعت عمل بالایی داشته و طی دو تا پنج دقیقه هر بیمار را تریاژ کنند. ضمن اینکه باید خوش برخورد باشند و خونسردی خود را حفظ کنند.

عباس بحرینی

کارشناس ارشد مدیریت خدمات بهداشتی ، درمانی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی گزارش جنوب | امانت، صحت و دقت در گزارش